Chcesz przyspieszyć swoją stronę internetową i jednocześnie zwiększyć konwersję? Uczyń ją lżejszą i bardziej przyjazną dla czytelnika

Właściciele biznesów często uważają, że nowoczesna strona internetowa ma zawierać wiele wodotrysków. Symbolem nowoczesności są dla nich między innymi wszelkiego rodzaju ruchome elementy, dźwięki i niezliczone ilości grafik i zdjęć. Elementy te jednak nie tylko spowalniają stronę, ale również czynią ją trudniejszą w odbiorze. Jak przyspieszyć stronę i uczynić ją miejscem przyjaznym dla internautów?

Elementy graficzne – czy są w danym przypadku niezbędne?

Być może umieszczasz na swojej stronie wiele zdjęć i grafik, które uważasz za atrakcyjne, podobnie jak inni przedsiębiorcy, blogerzy, czy freelancerzy. Nowoczesna strona internetowa nie musi być jednak pełna grafik i jak najbardziej może – a nawet powinna być – na tyle minimalistyczna, na ile się da.

Tworząc treści na swoją stronę, musisz zawsze być świadomy powodu odwiedzin dokonywanych na niej przez internautów. Przed dodaniem każdego zdjęcia lub grafiki zadaj sobie pytanie, czemu element ten ma służyć i czy jest on niezbędny w procesie sprzedażowym. Oczywiście, w wielu przypadkach fotografie i inne grafiki są wręcz konieczne, jednak równie często nie grają one żadnej konkretnej roli w sprzedaży. Właściciele stron dodają je jako ozdobniki.

Tymczasem niepotrzebne elementy graficzne nie tylko spowalniają stronę, czyniąc ją ciężką, ale także sprawiają, że uwaga potencjalnych klientów ucieka od tekstu, który jest najważniejszy, gdyż to on konwertuje. Grafiki nie pozwalają internautom skoncentrować się na tekście, a przy ich obfitym występowaniu wielu z nich opuszcza stronę, gdyż ta staje się za trudna w odbiorze.

Często niewskazane są nawet zwykłe zdjęcia i drobne grafiki ozdobne, a co dopiero jeszcze bardziej rozpraszające uwagę elementy ruchome i wideo. Dźwięki na stronach działają podobnie, tymczasem na wielu z nich spotyka się efekty dźwiękowe, a nawet muzykę, co zazwyczaj niczemu nie służy, a tylko utrudnia zapoznanie się z tekstem.

„Unieruchomienie” grafik i treści – dobra praktyka

Optymalizacja strony internetowej pod kątem szybkości jej działania jest też możliwa dzięki unieruchomieniu na niej elementów, na których ruchomość panuje moda, pod wieloma względami niezrozumiała. Na stronach bardzo często widać więc samoprzewijające się testimoniale, a także logo rozmaitych firm, które korzystają z naszych usług. Być może też posiadasz takie elementy na swojej stronie. Najlepiej będzie, gdy uczynisz je statycznymi, a twoja strona bardzo na tym skorzysta.

Optymalizacja grafik na stronie internetowej

Mało kto optymalizuje grafiki na swojej stronie, a tymczasem praktyka ta przekłada się na o wiele szybsze ładowanie strony. Optymalizacji grafik można dokonać przy użyciu prostych w obsłudze narzędzi, które opierają się na zaawansowanych algorytmach, dzięki którym rozmiar pliku graficznego da się znacznie zmniejszyć bez zauważalnego obniżenia jego jakości.

Liczne narzędzia dostępne są zarówno jako aplikacje na komputery i urządzenia mobilne, a także jako aplikacje webowe, na które przesyła się zdjęcie, by ściągnąć jego zoptymalizowaną wersję. Wiele programów graficznych posiada też wtyczki i liczne opcje podczas eksportu, dzięki którym można od razu otrzymać zoptymalizowany pod zamieszczenie w Internecie plik. Jeżeli zależy ci na optymalizacji grafik na swojej stronie internetowej pod kątem prędkości wczytywania, musisz używać takich narzędzi na co dzień.

Powyższe wskazówki sprawią, że twoja nowoczesna strona internetowa będzie nie tylko szybciej się wczytywała, ale nie będzie ona też źródłem frustracji odwiedzających, którzy będą mogli w sposób komfortowy zapoznać się z treścią. Minimalizm bardzo często przekłada się tu na zwiększenie konwersji. Ze wszystkich sposobów na to, jak przyspieszyć stronę, ograniczenie zbędnych obiektów, połączone z optymalizacją pozostałych, jest też najtańsze i sprawia najmniej problemów, gdyż można przeprowadzić je samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *