Ile potrwa pozycjonowanie mojej strony internetowej? Sprawdź odpowiedź na to pytanie i dowiedz się od czego zależy ten czas

Pozycjonowanie strony internetowej to przeważnie proces długi, który trwa nawet kilkanaście miesięcy. Bardzo często rozpoczynając promowanie witryn w wyszukiwarce Google, zastanawiamy się, ile potrwa pozycjonowanie naszej strony internetowej. Jest to szczególnie ważne gdy projekt ma charakter biznesowy, a czas pozycjonowania wpływa na zyski. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz przedstawiamy odpowiedzi na pytania – ile trwa pozycjonowanie stron internetowych, Dlaczego nie można dokładnie oszacować tego czasu i jakie czynniki mają wpływ na czas pozycjonowania. Podpowiadamy też jak przyspieszyć ten czas.

Ile trwa pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie stron internetowych trwa przeważnie od kilku – kilkunastu tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Są to skrajne wartości z dwóch różnych końców. Najczęściej wypozycjonowanie strony internetowej trwa około kilku miesięcy. Następnie po osiągnięciu celu działania pozycjonujące wykonuje się nadal, ale już w mniejszej intensywności. Niestety nie można podać jednej konkretnej wartości ani jej oszacować przed rozpoczęciem pozycjonowania. Istnieją jednak liczne statystyki lub przypadki, na których możemy dowiedzieć się poglądowo, ile może trwać pozycjonowanie naszej strony internetowej.

Według uśrednionych statystyk pozycjonowanie strony pod mało popularne hasła trwa zazwyczaj do ok. 3 miesięcy. Pozycjonowanie stron pod średnio popularnymi frazami to najczęściej czas od trzech miesięcy do pół roku. Promowanie witryny w wyszukiwarce Google to z kolei czas od kilku miesięcy nawet do roku. Bardzo dobrym przykładem na to, że nie można dokładnie określić czasu pozycjonowania, jest fakt, że podane wyżej wartości mogą różnić się na dwukrotnie już tylko w zależności od tego, o jakiej kategorii tematycznej mówimy. Przyjmując pozycjonowanie strony pod średnio popularne słowa kluczowe w mało popularnej kategorii tematycznej, możemy założyć, że czas pozycjonowania będzie trwał 3 miesiące. Pozycjonujący już jednak taką samą stronę internetową w kategorii popularnej np. motoryzacyjnej lub finansowej czas zapewne wydłuży się do 6 miesięcy.

Dlaczego nie można dokładnie określić czasu pozycjonowania? Jeśli wiemy już, że jedynie orientacyjnie możemy podać czas pozycjonowania należy też odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak się dzieje. Czasu pozycjonowania strony internetowej nie możemy określić dokładnie, dlatego że pozycjonowanie jest procesem długotrwałym, nieprzewidywalnym i ciągłym. Wpływ na niego ma nawet kilkaset czynników, które wzajemnie między sobą oddziałują i wchodzą ze sobą w korelację. Cały proces pozycjonowania nie jest też do końca jasny i transparentny a Google posiada wiele skrzętnie skrywanych tajemnic odnośnie algorytmów i sposobów indeksowana, o których możemy się jedynie domyślać poza kilkuset czynnikami, które już znamy. Pozycjonowanie strony internetowej jest także inne w każdym przypadku i jest to kwestia indywidualna.

Jakie czynniki wpływają na czas pozycjonowania stron www?

Na czas pozycjonowania wpływa w dużej mierze kilka czynników. Pierwszymi są dobór odpowiednich słów kluczowych i ich popularność, a także popularności kategorii, w jakiej się promujemy. Kolejnymi czynnikami będą wybór odpowiedniej agencji SEO oraz budżet, jaki posiadamy na nasze działania. Im bardziej doświadczona i kompetentna agencja tym efektywniejsze i skuteczniejsze działania pozycjonujące, a w efekcie krótszy jego czas. Analogicznie posiadając większy budżet na działania pozycjonujące, będziemy mogli wdrożyć więcej działań oraz je intensyfikować i również w istotny sposób wpłynie to na wypozycjonowanie witryny. Ważnym czynnikiem jest również stan strony internetowej. Im bardziej zaniedbana strona internetowa tym szybciej zobaczymy pierwsze efekty, ale z kolei tym dłuższy będzie czas pozycjonowania ogólnego i osiągnięcia celu, jaki sobie założyliśmy. Prace na zaniedbanych stronach przynoszą pierwsze efekty bardzo szybko, ale osiągnięcie konkretnego celu jest już dużo trudniejsze. Ostatnim z ważnych czynników jest również cel, jaki chcemy osiągnąć z naszą witryną internetową. Zupełnie inny czas pozycjonowania będzie obowiązywał przy chęci wejścia do Top 20, a zupełnie inny jeśli będziemy chcieli pozycjonować stronę na pierwszą pozycję w danej kategorii. Na pozycjonowanie wpływ ma także konkurencje, jaka panuje w danej kategorii tematycznej. Im jest ona niższa i im mniej zadbaną witrynę mamę do promowania, tym szybszy będzie czas pozycjonowania. Na czas pozycjonowania wpływa jakość działań pozycjonujących. Jeśli są one wykonywane w sposób odpowiedni i profesjonalny, będą od razu dawały najlepsze możliwe rezultaty, a my nie będziemy musieli ich poprawiać.

Jak przyspieszyć czas pozycjonowania?

Jeśli chcemy przyspieszyć pozycjonowanie naszej strony internetowej, mamy na to kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wybór odpowiedniej agencji SEO. Jeśli sprawdzimy dokładnie wszystkie agencje, jakie mamy do wyboru i postawimy na tę najlepszą, najczęściej znacząco skrócimy czas pozycjonowania. Należy również do tematu podejść w profesjonalny sposób oraz przed pozycjonowaniem wykonać audyt SEO i dowiedzieć się, jakie obszary wymagają szczególnej pracy i jakie działania dadzą najlepsze rezultaty. Wiedza taka wpłynie na efektywność naszych działań, a co za tym idzie krótszy czas pozycjonowania. Jeśli przekazaliśmy naszą stronę internetową w pozycjonowanie również mamy kilka opcji na wspomaganie tego procesu i skrócenie jego czasu. Możemy robić to ustalając z agencją działania, jakie będziemy sami wykonywać przy witrynie. Są to najczęściej proste działania takie jak dodawanie contentu na stronę lub linkowanie zewnętrzne, ale, które odciążają agencję i pozytywnie wpływają na cały proces pozycjonowania. Wykonując te czynności, agencja może skupić się na trudniejszych np. bardziej technicznych kwestiach, pozostawiając wykonywanie mozolnych czynności ale stosunkowo prostych właśnie nam. Skrócić czas pozycjonowania możemy również regularnie dbając o witrynę internetową z myślą, że w przyszłości działania pozycjonujące na bardziej zadbanej witrynie będą dużo skuteczniejsze i szybsze.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *